Magnolie
Název magnolie je z novolatinského slova Magnolia z 19. století, rod byl takto pojmenován na počest francouzského botanika Pierre Magnola. Český název „šácholan“ odkazuje na tvar plodu – souplodí měchýřků (šách), velmi sporná je příbuznost se staroperským slovem šáh či [šaȟ], (srovnej: šach (král), šach mat (král mrtev) ve stolní hře šachy). Rozsáhlý rod zahrnuje vysoké stromy i keře, rod má 212 druhů (přesný počet se různí dle použité taxonomie), rod patří do čeledi šácholanovité (Magnoliaceae) s příbuzným rodem liliovník (Liriodendron).
Zkameněliny dokazují, že první kvetoucí rostliny příbuzné šácholanům se vyvinuly v raném období křídy, fosilie nejstarších kvetoucích rostlin jsou 132 milionů let staré. Křída pokrývá časové období před 144 až 65 miliony lety. Předkové dnešních magnolií byli současníky dinosaurů. Šácholan je prastarý rod. Vyvíjel se předtím, než se objevily včely, a květy jsou proto vyvinuté k opylování brouky. Důsledkem toho je, že pestíky květů magnolií jsou tuhé, aby je brouci nepoškodili. Druhy magnolií jsou rozšířeny v mírném až tropickém pásu Asie a Ameriky. Vyskytují se na hodně kontinentech od Číny a Himálají po Japonsko a tropickou jihovýchodní Asii, v Severní Americe ve východních oblastech USA, v Mexiku a na tropickém světadílu Střední a Jižní Americe. Vědci dělají pokusy se získáváním DNA ze zkamenělin listů Magnolia latahensis z období miocénu (třetihory). Listy šácholanů v tomto období byly zelené, zachovaly se stopy chlorofylu. DNA z fosilií prokázalo jasnou příbuznost mezi současnými a vyhynulými druhy šácholanů. Magnólie jsou jedovaté, působí proti rakovině (zdárné pokusy na laboratorních myších), lihové extrakty z kůry magnólií mají silný dezinfekční účinek apod. Magnolie jsou opadavé listnáče, kvetou zpravidla zjara před vyrašením listů, ale u některých taxonů není kvetení omezeno jenom na vesnu.
Druhy a kultivary
Magnolia soulangeana ‚Susan‘
Keř menšího vzrůstu. Květy mají tvar polootevřené lilie či úzkých tulipánů, barva sytě růžová až červená. Mezi jarními magnóliemi se jedná o nejsytěji zbarvenou odrůdu. Magnolie většinou kvetou dřív, než vyraší listy a u některých exemplářů se objevují květy nahodile až do podzimu.
Magnolia ‚Genie‘
Jedná se o nižší kultivar – zakrslá magnolie, dorůstající do výšky 4 až 6 m. Má oválnou korunu, polootevřená a rozmanitě rostoucí. Listy mají jasně až tmavě zelenou barvu. Celkový růst rostliny je pomalý. Květy jsou středně velké, při úplném rozevření 10 – 15 cm široké, jejich vybarvení neblednoucí zbarvení. Mají výrazně sytě purpurově červenou barvu, jsou složeny z 6 až 12 okvětních plátků. Kvete v dubnu a květnu, a poté na konci srpna.
Magnolia stellata ‚Royal Star‘
Jedna ze skupin bílých magnolií. Pomalu rostoucí a bohatě se rozvětvující keř. Dorůstá do výšky 2 až 4m a šíře 2 až 3 m, dle okolních podmínek prostředí. Velké množství květů se objevuje na holých větvích dříve než eliptické, světle zelené listy, a to již na přelomu března a dubna.
Magnolia ‚Rustica Rubra‘
Kultivar magnolie dorůstající do výšky 4 až 8 m a šířky zhruba 3 až 5 m. Habitus rostliny je vzpřímený, větvení je rozmanité. Kůra a větve mají hnědo šedé zbarvení. Listy jsou široce vejčité až oválné – tmavě zelené barvy, jsou tuhé, olistění je bohaté.
Magnolia ‚Yellow Joy‘
Jedna ze skupin žlutých magnolií. Má atraktivní žluté květy. Listy má pevné, celokrajné, zelené, na podzim žluté. V dubnu až květnu vykvétají žluté květy s lehkou vůní. Dorůstá výšky 4 až 6 m. Je zcela mrazuvzdorný.
Magnolia grandiflora ‚Little Gem‘
Nejmenší ze všech kultivarů velkokvěté magnolie. Dorůstá do výšky 4 m. Oproti ostatním kultivarům má menší listy i menší zářivě bílé květy. Listy má velmi lesklé, tmavě zelené, na spodní straně spíše hnědo-zelené, ochlupené (trichomy). Vyrůstají relativně blízko sebe, což vytváří dojem velmi hustého habitu. Vonné květy se objevují postupně zhruba od června, až do konce září.
Množení magnolií
Pěstování magnolií ze semínek
Pokud se rozhodneme magnolii namnožit pomocí semínek, musíme se držet daného postupu, jinak nebudete úspěšní. Nesbírejte jen semínka, ale nasbírejte celá souplodí (šáchy), ideálně ještě předtím než se zcela otevřou. Je nezbytné, aby se mohl dokončit vývoj jejich embryí, a proto je nezbytné, aby se minimálně na 2 měsíce umístily do tepla a vlhka. Po uplynutí této doby odstraníme jejich dužnatý obal. To nejlépe jde v teplé vodě a pomocí jejich drhnutí. Pokud to půjde hůře, vezmeme si ostrý písek. Získaná semena nesadíme rovnou. Musíme provésti stratifikaci (dozrání a vyplavení látek blokujících růst – inhibitory). Toho dosáhneme, když semena necháme až do vesny ve vlhkém perlitu, který dáme do mikrotenového sáčku. Ideální teplota pro tento proces (stratifikaci) je kolem +4 °C, a proto bude nejlepším místem lednice, lednička či chladnička, nikoliv mrazák. Semena vyséváme v dubnu až květnu. Nejlepší je zaset semena do vlhké prohřáté půdy, ideálně do pařeniště nebo skleníku. Magnolie se tedy dají množit semeny a poté se roubují v termínu na jaře (2/2 března, duben až květen), klasickými roubovacími metodami.
Řízkování magnolií
Řízkování je hodně složité, v červenci až srpnu uřízneme napolovinu vyzrálé vrcholové řízky, které mají alespoň 2 listy. Jejich spodní část je pak třeba upravit řezem, který je následně nutné ošetřit pudrovým stimulátorem. Sázet je nutné, buď do pařeniště anebo do skleníku. Sázíme do půdy, která je složena ze směsi rašeliny a písku. Poté, co máte zasazeno, truhlíky potáhněte folií a následně je dejte na tmavší stinné místo.
Hřížení magnolií
V období od srpna do září si vyberte pěkný pružný výhon, který bude růst nejblíže zemi. Poté si vedle rostliny připravte jámu, do které vámi vybraný výhon ohněte a zajistěte, aby v ní pevně držel – byl fixován. Například ho přichytíme kolíkem anebo zatížíme pomocí těžkého kamene. V místě ohybu – kde se výhon ohýbá, ho též můžete jemně naříznouti. Vytvoří zde kalus z dělivých pletiv a díky tomu bude lépe kořenit. Potom jámu zasypeme a udržujeme vlhkou. Abychom poznali, že větvička zakořenila, jednou za čas se podíváme do půdy. Po skvělém zakořenění ji můžeme oddělit od matečné rostliny.
Pěstování magnolií
Stanoviště a teplotní režim (mikroklima)
Magnolie vyžadují chráněné stanoviště, především pozor na zimní a jarní ostré větry. Půdu vyžadují mírně kyselou, dobře propustnou, dostatečně živnou. Stanoviště nejlépe slunné v létě, ale v zimě chráněné před sluncem. Pokud nelze zamezit kombinaci zimní vítr/ostré slunce – je nutné rostlinu chrániti světlo propustnou netkankou (poupata ale i kůru). Rostliny jsou mrazuvzdorné i do -20°C. Magnolie dobře poroste na mírně vlhké, dobře odvodněné, kyselé půdě a sluníčku nebo mírném polostínu. Řez u magnolií se doporučuje především u mladých rostlin. Řez provádíme u rostlin, které nerostou do požadovaného tvaru nebo větve, které se křižují, překáží nebo jsou uschlé. Provádíme vždy na jaře ihned po odkvětu, aby rostliny stihly nasadit poupata pro následující rok.
Zalévání magnolií
Magnólie jsout citlivé na sucho, vyžadují úrodnou, čerstvou a dostatečně vlhkou půdu. Během delších období bez deště je třeba magnólie hojně zalévat. Půda nesmí po celou dobu vegetace vyschnout, v zimě sucho nehrozí. Je dobré mulčování půdy, které udržuje potřebnou vlhkost kolem kořenového systému (kůra, štěpky apod.).
Hnojení magnolií
Hnojené se provádí od jara do července a od podzimu používáme podzimní hnojiva se sníženým obsahem dusíku (dusík žene rostliny do růstu, jeho snížením vyzrávají více pletiva. Vzhledem k tomu, že magnólie vyžadují mírně kyselou půdu, reagují špatně na vápenná hnojiva. Mohou být hnojeny také univerzálními hnojivy či hnojivy pro rostliny milující kyselou půdní reakci. Můžeme užít specializované, granulované, vícesložkové hnojivo pro magnólie.
Stříhání magnolií
Magnolie obecně stříháme na jaře do května, brzy zjara rostliny nestříháme, aby nevymrzaly. Magnólie nevyžadují pravidelné prořezávání k udržení správného růstu. Dlouhé výhonky je třeba snížit na polovinu, těsně nad úroveň zdravého pupenu nebo nad správně vyvinutou větev, pokud možno na vnější očko. Dřevo magnolií je extrémně křehké a želbohu je často poškozeno.
Přesazování magnolií
Přesazujeme a sázíme rostliny nejlépe na podzim (v době vegetačního klidu), je nejlepší přímo z půdy do půdy bez zbytečného osychání kořenů a kořenového vlášení.
Otázky a odpovědi
Jak rychle roste magnolie?
Každý druh roste různě rychle. Obecně ale patří spíše mezi pomalu rostoucí keře, plné velikosti může dosáhnout až po 10-20 letech. Starší dřeviny svůj růst zpomalují.
Jaká je cena magnolie?
Cena se pohybuje dle druhu, kultivaru a velikosti sazenice. A to od 100 Kč, přes 300 Kč k 600 Kč a u vzrostlých roubovaných rostlin magnolií na kmínku a magnolií v květináčích (kontejnerech) bude cena i daleko vyšší.