Kozlík lékařský – bylinka na dobrou náladu i kvalitní spánek
Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) je vytrvalá bylina z čeledi zimolezovitých, který byl odedávna využíván k léčbě psychických problémů, ale také různých zdravotních neduhů. Vyskytuje se na vlhkých místech – na okrajích luk, lesů i polních cest. Vykvétá od června do srpna na lodyhách s lichozpeřenými listy zakončenými drobnými bílými, někdy narůžovělými kvítky nálevkovitého tvaru s typickou jemnou vůní. Největší počet přírodních bioaktivních látek je obsažen v oddenku, který bývá sbírán a sušen, pro své obrovské terapeutické účinky je využíván v čajích, kapkách, kapslích a tinkturách samostatně nebo v kombinaci s jinými bylinami.
Vonná květenství kozlíku lékařského lákají velké množství opylovačů
Obsah účinných látek
V oddenku kozlíku lékařského je obsaženo velké množství účinných látek. Jsou to především silice, slizy, hořčiny, třísloviny, ale také přírodní antioxidanty ze skupiny polyfenolů – mono a seskviterpeny a flavonoidy, dále cholin,, alkaloidy a valeriánový kafr.
Léčivé účinky kozlíku lékařského
Bioaktivní látky obsažené v bylině zvyšují hladinu gama – aminomáselné kyseliny v mozku, tím dochází k regulaci funkce nervových buněk. Tato skutečnost je klíčová pro ovlivnění činnosti nervového systému i funkcí mozku. Zde je výčet, kdy kozlík lékařský pomáhá:
- zmírňuje psychické napětí
- pomáhá při nespavosti – užívejte jednu nebo dvě hodiny před spaním
- celkově uvolňuje a navozuje pocit dobré nálady
- působí jako přírodní analgetikum – tlumí bolest
- pomáhá při žaludečních křečích a nadýmání
- zkracuje dobu usínání, příznivě ovlivňuje kvalitu spánku
- účinně pomáhá při nervových poruchách i migrénách
- má pozitivní vliv na zrak – je prevencí šedého a zeleného zákalu, zmírňuje slzení
- má schopnost potlačovat nadměrnou činnost části mozku odpovědné za negativní emoce (strach, deprese)
- uvolňuje hladké svalstvo, pomáhá například při silných bolestech při menstruaci
- celkově zklidňuje, je účinným přírodním sedativem
Sběr a sušení
Oddenek kozlíku lékařského je vhodné sbírat v květnu, ale i na podzim, opatrně ho vyjměte ze země a sušte ve stínu při teplotě do 35 stupňů Celsia, poté skladujte na suchém a temném místě.
Pěstování kozlíku lékařského
Tuto bylinu je možné také pěstovat na zahradě, je odolná a mrazuvzdorná, vyhovuje jí slunné stanoviště nebo i mírný stín a hlinitopísčitá půda, nejdůležitější podmínkou pro úspěšné pěstování je udržovat okolní půdu ve stálé vlhkosti, nesmí vyschnout. Pěstuje se ze semen nebo dělením trsů mateční rostliny. Pro vyšší vzrůst je vhodná do pozadí záhonů, jednotlivé rostliny vysazujte do vzdálenosti 30 až 50 centimetrů.
Méně častěji se vyskytující, ale velmi efektní růžová varianta kozlíku lékařského
Dávkování
Jako u každé byliny je třeba u kozlíku dodržet doporučené dávkování. Nepřekračujte doporučenou denní dávku 15 g na den, u tinktur je doporučeno dávkování 15 až 20 kapek dvakrát až třikrát denně, u tablet dodržujte doporučení výrobců, záleží také na tom, jestli je nabízen samostatně nebo v kombinaci s dalšími bylinami (například chmel otáčivý, meduňka lékařská). Důležité upozornění: kozlík lékařský je návyková bylina, po 3 týdnech užívání vysaďte na 14 dní. Při nedodržení tohoto doporučení by mohlo dojít ke zhoršení zdravotních problémů, k bolestem hlavy nebo prohloubení úzkostných stavů i nespavosti.
Kontraindikace
Tuto bylinku neužívejte nikdy společně s antidepresivy, případně při zdravotních problémech konzultujte užívání a způsob dávkování s lékařem nebo lékárníkem. Není doporučena těhotným a kojícím ženám, dětem do tří let a osobám trpících poruchami funkce jater.
Zdroj fotografií: Pixabay.com